XXIX Forum PWSZ

XXIX Forum PWSZ

Spotkanie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwieńczyło tegoroczne Forum Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. W Tarnowie w otwartej dyskusji z wicepremierem wzięli udział przedstawiciele najważniejszych organizacji studenckich w kraju. Debata nie pozostawiła złudzeń – głęboka reforma szkolnictwa wyższego jest konieczna. Jej powodzenie zależy jednak od tego, czy uda się zbudować porozumienie ze środowiskiem akademickim, naukowym i studenckim.

Spotkanie z przedstawicielem rządu poprzedził panel ekspercki. Poprowadzili go Arkadiusz Michalik i Jakub Kajmowicz, założyciele Centrum Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych. Poruszano kwestie m.in. roli studentów w ocenie jakości kształcenia, czy ich udziału w pracach organów kolegialnych. – Chcemy, żeby młodzi ludzie przy pomocy tych narzędzi mogli manifestować swoje poglądy i mieli realny wpływ to, co dzieje się w uczelni – mówił Grzegorz Kądzielawski, szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów. Wtórował mu Michał Moskal z Zarządu Krajowego NZS. – Procentowy udział studentów w senacie uczelni, czy radach wydziałów powinien być jeszcze większy – dodał.

Podczas panelu eksperckiego rozmawiano również o kondycji PWSZ-ów w Polsce. – Odpowiadamy na potrzeby pracodawców. Mamy podstawową wiedzę i umiejętności, by później móc odnaleźć się jako absolwenci. Uczelnie wykonują prace organiczną, bez tego całość rynku pracy wyglądałaby zupełnie inaczej – ocenił Mateusz Gawroński z Parlamentu Studentów RP. – Rola PWSZ-ów w całym systemie szkolnictwa będzie się zwiększać. Nie ma nic ważniejszego od przygotowania do praktycznego wykonywania zawodu – uzupełnił Michał Moskal z Zarządu Krajowego NZS.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Jarosławem Gowinem. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślił, że poprzednia ustawa o szkolnictwie wyższym była nowelizowana tak wiele razy, że stała się nieczytelna. – Model kształcenia w Polsce wyczerpał swój potencjał – powiedział. Dowodem na to ma być słaba pozycja polskich uczelni w światowych zestawieniach. – Z roku na rok nawet najlepsze polskie uczelnie tracą na znaczeniu – dodał wicepremier.

Podczas wystąpienia Jarosław Gowin mówił o wprowadzonych już zmianach w finansowaniu uczelni wyższych. Od tego roku już nie liczba studentów, ale jakość ich kształcenia i osiągnięcia naukowe są najważniejszymi kryteriami przy podziale dotacji. – Dzięki temu rozwiązaniu chcemy nagradzać lepsze uczelnie, a słabsze pobudzić do konkurencji – tłumaczył wicepremier. Dodał przy tym, że studenci nie powinni się obawiać o losy uczelni zawodowych. – Przygotowywana Ustawa 2.0 nie będzie zatwierdzona bez waszych sugestii i uwag – zakończył zwracając się do zebranych.

Podczas spotkania w Tarnowie wybrano również nowe władze Forum PWSZ PSRP. Przez najbliższy rok organizacją kierować będzie Agata Orłowska z Włocławka. Jej zastępcą został Bartosz Budny z Ciechanowa. Z kolei na sekretarza forum wybrano Mateusza Ostrowskiego z Oświęcimia.

Punktem kończącym tegoroczne Forum PWSZ był uroczysty bal. Sobotni wieczór zaproszeni goście spędzili w malowniczo położonym ośrodku w Janowicach niedaleko Tarnowa. Czas umilał im kwartet smyczkowy Con Fuoco. Dla studentów, polityków oraz przedstawicieli rządu była to również okazja do mniej formalnych rozmów. Kolejne Forum – sprawozdawcze odbędzie się w październiku w Jarosławiu.

Autorem zdjęć jest Grzegorz Kwiek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *